Escape Room – sposób na lekturę?

Wszyscy chyba zdają sobie sprawę z tego, że czytelnictw wśród młodzieży polskiej kuleje… Powody? Możemy wyszukiwać wiele: od pozornej nieatrakcyjności książek przy wszechobecnej atrakcyjności mediów, przez społeczeństwo obrazkowe po rozleniwienie dzieci i młodzieży. A może… problem leży w nas – dorosłych? Może to my nie umiemy wyjść ze sztywnych ram edukacji i oferujemy młodym zajęcia, które są dla nich przestarzałe nieatrakcyjne i zwyczajnie nudne.

Odzywa się wiele głosów mówiących: Tak trzeba! Ja tak byłam uczona i wyrosłam na porządnego człowieka!

Zdajemy się nie zauważać jednak, że uczniowie, którzy siedzą przed nami w ławkach, to nie my! To są inni ludzie, którzy dorastają w całkowicie innej rzeczywistości. Dziwimy się dawnym metodom nauczania, np. karom cielesnym czy kuciem na blachę, ale czy zastanowiliśmy się, czy stosowane przez nas metody nie są dla ucznia… dawne?

Naprzeciw nudzie podczas lekcji języka polskiego wychodzą Escape Roomy, czyli nasze swojskie Pokoje Zagadek. Uczeń musi rozwiązać kilka lub kilkanaście zadań, żeby osiągnąć sukces (którym może być np. otwarcie skrzyni ze skarbami lub sejfu, w którym znajduje się niespodzianka). W dobie pandemii świetnie sprawdzają się Escape Roomy tworzone online. Nie jest to może propozycja dla starszych klas szkoły podstawowej, ale przedszkolaki, uczniowie pierwszego etapu oraz klas 4, 5 i 6 powinni świetnie się przy tym bawić.

Zapraszam do skorzystania z przykładowego pokoju zagadek do pierwszej części serii powieści fantastycznych Andrzeja Maleszki pt. Magiczne Drzewo. Czerwone Krzesło. Z czasem Escape Roomów będzie pojawiało się na stronie coraz więcej 😉

Jeśli chcesz, żebym stworzyła dla Ciebie unikatowy, wyjątkowy Escape Room – skontaktuj się: anna.krupanek@dlabelfra.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *